Logo Miasto i Gmina Zawichost

News

News zdjęcie id 208

Flis Roku Rzeki Wisły Ulanów – Gdańsk 2017

29.06.2017

Już w najbliższy weekend w Ulanowie odbędą się coroczne Ogólnopolskie Dni Flisactwa. Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa bowiem w niedzielę zebrani na ulanowskim stadionie pożegnają członków Bractwa Flisackiego pw. św. Barbary, którzy na tratwach wypłyną do Gdańska. Jak wyjaśnia cechmistrz bractwa, w ten sposób flisacy chcą włączyć się w obchody Roku Rzeki Wisły.

Flis Roku Rzeki Wisły Ulanów – Gdańsk 2017 to pełna nazwa flisackiego przedsięwzięcia. – Jako członkowie Bractwa Flisackiego stojącego na straży polskich tradycji flisackich czujemy obowiązek przekazywania wiedzy i fachu flisackiego szerokiego gremium podczas wydarzeń związanych z Rokiem Rzeki Wisły odwiedzając wiele miejscowości na trasie Ulanów – Gdańsk, w tym Festiwal Wisły – spotkanie wszystkich wodniaków, którzy rekonstruują dawne drewniane jednostki – wyjaśnia cechmistrz bractwa Kamil Chmielowski. Festiwal na odcinku Wisły pomiędzy Włocławkiem a Toruniem trwający cztery dni organizuje Kujawsko-Dobrzyńska Organizacja Turystyczna.

Flis odbędzie się tradycyjną historyczną tratwą o długości około 70 metrów zbudowaną przez retmanów i flisaków tradycyjnymi narzędziami. – Atmosfera na tratwie będzie taka sama jak przed wiekami: gwara, nazewnictwo, pieśni, stroje, zwyczaje, obrzędy, potrawy co przedstawi prawdziwy i niepowtarzalny obraz flisactwa – wylicza Chmielowski. – Podczas postojów w miejscowościach przez które będzie przepływać flotylla flisu chcemy zaprezentować naszą kulturę poprzez wspólne biesiadowanie, występy zespół regionalnych, kapeli flisackiej, prelekcje retmanów, projekcje filmu „Flisackie tradycje Ulanowa” będącego częścią tworzonej dokumentacji na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO, czy darmowe spływy historycznymi galarami ulanowskimi po okolicy, podczas których możemy przedstawić historię flisactwa, stowarzyszenia i promować zapomniany zawód flisacki, naszą gminę, powiat i województwo na terenie całego kraju. Dodatkowo flis to doskonały czas to stworzenia profesjonalnych sesji zdjęciowych według wytycznych zamieszczonych przez organizację UNESCO do wniosku dokumentacji na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.

Flis rozpocznie się podczas Ogólnopolskich Dni Flisactwa 2017, które odbędą się w Ulanowie już w najbliższy weekend.

Trasa Flisu Roku Rzeki Wisły Ulanów – Gdańsk 2017:

2 lipiec Ulanów (niedziela)
3 lipiec Stalowa Wola
4 lipiec Radomyśl
5 lipiec Zawichost
6 lipiec Józefów nad Wisłą
7 lipiec Solec
8 lipiec Kazimierz (sobota)
9 lipiec Dęblin (niedziela)
10 lipiec Wróble-Wargocin
11 lipiec Latków
12 lipiec Czersk
13 lipiec Gassy
14 lipiec Warszawa
15 lipiec Jabłonna(sobota)
16 lipiec Zakroczym (niedziela)
17 lipiec Czerwińsk
18 lipiec Kępa Polska
19 lipiec Płock
20 lipiec Włocławek

Festiwal Wisły 2017
12 sierpnia Włocławek (sobota)
13 sierpnia Nieszawa (niedziela)
13 sierpnia Ciechocinek (niedziela)
14-15 sierpnia Toruń
16 sierpnia Solec Kujawski
17 sierpnia Kozielec
18 sierpnia Chełmno
19 sierpnia Grudziądz (sobota)
20 sierpnia Gniew (niedziela)
21 sierpnia Tczew
22 sierpnia Gdańsk

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.