I Ćwiczenia Terenowe Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, odbyły się dzisiaj w Zawichoście, w których wzięło udział 16 drużyn z województwa świętokrzyskiego i podkarpackiego. W ćwiczeniach uczestniczyły MDP: Zawichost, Linów, Skotniki, Dwikozy, Winiary, Zagnańsk, Gorzyce, Łoniów, Iwaniska, Wólka Gieraszowice oraz Świątniki.
   Młodzi strażacy zostali poddani serii ćwiczeń i testów mających na celu ocenę ich umiejętności i gotowości do działania w sytuacjach kryzysowych. Wykonywane zadania obejmowały między innymi: transportowanie poszkodowanego, resuscytację krążeniowo-oddechową, rzuty ratownicze, przygotowywanie nalewek, tworzenie linii gaśniczej, poszukiwania, musztrę, prace z wężami pożarniczymi, symulację wypadku drogowego, zagadki z tajemniczym domkiem, tworzenie ciągu wodnego oraz sztafetę. Całość rozgrywała się na trasie o długości ponad 4 km, rozlokowanej w różnych częściach miasta.
   W przerwach między intensywnymi ćwiczeniami, na druhów i druhny czekały atrakcje w postaci dmuchawców. Był to świetny sposób na odprężenie i chwilę relaksu. Po zakończeniu ćwiczeń uczestnicy zostali poczęstowani smakołykami przygotowanym przez KGiGW z Zawichostu. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali ratownicy z z Grupy Ratownictwa PCK Sandomierz.
   I miejsce zdobyła MDP Dwikozy, II miejsce przypadło MDP Linów, a trzecie MDP Skotniki. Całe wydarzenie nie tylko dostarczyło praktycznej wiedzy i doświadczenia młodym strażakom, ale również sprzyjało integracji i budowaniu więzi między drużynami z różnych miejscowości.
Serdecznie gratulujemy!
 
Organizatorzy: OSP Zawichost, Gmina Zawichost, Komenda Powiatowa PSP w Sandomierzu, Grupa Ratownictwa PCK Sandomierz, KGiGW Zawichost, Ochotnicze Straże Pożarne
fot. Jakub Dutkiewicz OSP Zawichost, UMiG Zawichost