Obchody Narodowego Święta Niepodległości

W Zawichoście, w sobotę 11 listopada odbyły się uroczystości upamiętniające 105. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. W samo południe proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – ksiądz Piotr Szpyt.  W liturgii uczestniczyli nie tylko mieszkańcy, ale także przedstawiciele władz samorządowych oraz pracownicy jednostek organizacyjnych Gminy Zawichost. O uroczystą oprawę zadbali również druhowie z miejscowych Ochotniczych Straży Pożarnych, pod kierownictwem Komendanta Miejsko-Gminnego ZOSP, druha Adama Kuśnierskiego.

W dalszej części wydarzenia, które corocznie odbywa się na Rynku Małym w Zawichoście, odbyło się symboliczne składanie wiązanek i zniczy pod pomnikiem upamiętniającym 800-lecie Bitwy Pod Zawichostem. Głos zabrała , Katarzyna Kondziołka Burmistrz Zawichostu.

Nieodłącznym elementem obchodów była Parada Niepodległości, stanowiąca okazję dla motocyklistów i entuzjastów terenowych pojazdów do wspólnego świętowania. Uczestnicy parady wyrazili swoją radość jednocześnie oddając hołd tym, którzy walczyli o niepodległość Polski.

Drugą część uroczystości wypełniły występy najmłodszych mieszkańców w zabytkowej Strażnicy OSP.  Zaprezentowane zostały programy artystyczne o tematyce patriotycznej. Warto też podkreślić, że obchody rozpoczęły się już 8 listopada, kiedy to Szkolne Koło Wolontariatu z Zawichostu wraz z seniorami z Dziennego Domu Pobytu przygotowało specjalny program artystyczny. Kolejnym ważnym momentem było wspólne odśpiewanie hymnu narodowego 10 listopada przed strażnicą OSP.

Inicjatorem i organizatorem wydarzeń była Gmina Zawichost oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, przy współpracy z miejscowymi szkołami, przedszkolami, OSP, parafią WNMP, Stowarzyszeniem Moto Sandomierz oraz Dziennym Domem Pobytu.