Inwestycje w przyszłość najmłodszych. Oficjalne otwarcia szkół po modernizacji

    We wtorek, 11 października uroczyście zostały otwarte zmodernizowane placówki edukacyjne w Czyżowie Szlacheckim i Zawichoście.

   Wszystkich gości w obu szkołach powitała Katarzyna Kondziołka Burmistrz Zawichostu, następnie miało miejsce symboliczne przecięcia wstęgi z udziałem Agaty Wojtyszek Poseł na Sejm RP, Marka Jońcy Członka Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, władz powiatowych, samorządowych, przedstawicieli instytucji oświatowych, uczniów oraz mieszkańców. Oba obiekty zostały poświęcone.  Uroczystości oddania szkół do ponownego użytku były okazją do podziękowań dla osób, które w znaczący sposób wsparły  starania władz samorządowych w pozyskaniu zewnętrznych środków na przeprowadzenie tak istotnych inwestycji. Szkoła w Czyżowie Szlacheckim zyskała rzeźby wykonane w drzewie, które przekazał artysta Zenon Bednarski.  Zgromadzeni goście mieli okazję podziwiać występy artystyczne, które podkreśliły radosny charakter wydarzenia. Po części oficjalnej nadszedł czas na zwiedzanie.

   Budynek szkoły w Czyżowie Szlacheckim, wzniesiony w 1966 roku, przeszedł kompleksową metamorfozę. W jego murach funkcjonuje szkoła podstawowa oraz przedszkole, które razem gromadzą 149 dzieci. Modernizacja objęła szeroki zakres prac: od termomodernizacji, przez wymianę dachów i drzwi, po instalacje techniczne, w tym fotowoltaiczną. Nie zapomniano również o części zewnętrznej, gdzie powstały nowe schody i opaski wokół budynku. Dzięki wsparciu z rządowego programu „Polski Ład”, teren zostanie dodatkowo zagospodarowany, a dzieci zyskają nowy plac zabaw.

   Ogółem koszty robót budowlanych wyniosły 3.692.180,13 zł, w tym: dofinansowanie  UE z RPOWŚ: 1.821.783,49 zł,  dofinansowanie z rządowego programu Polski Ład: 1.527.684,68 zł, wkład własny: 342.711,96 zł.

   Placówka w Zawichoście również nabrała nowego blasku. Służący edukacji budynek z 1978 roku przeszedł całościową renowację. W budynku mieści się nie tylko szkoła podstawowa, ale również przedszkole i klub malucha, kształcąc łącznie 170 dzieci. Modernizacja objęła zarówno wnętrza szkoły, jak i zewnętrzną części obiektu. Dzięki dodatkowym środkom z rządowego programu „Polski Ład”, teren zostanie wzbogacony o nowe boisko wielofunkcyjne.

   Łączny koszty robót budowlanych wyniósł 5.840.440,10 zł, w tym dofinansowanie UE z RPOWŚ: 3.153.570,84 zł, dofinansowanie z rządowego programu Polski Ład: 2.399.252,79 zł, wkład własny: 287.616,47 zł.

   Modernizacja obu placówek to dowód na to, że inwestycje w edukację są kluczem do rozwoju  lokalnej społeczności. Dzięki tym zmianom, obecne i przyszłe pokolenia uczniów będą mogły cieszyć się nowoczesnymi warunkami nauki.