Jubileuszowa edycja konkursu „Nasze sandomierskie kulinaria regionalne”

W słoneczne niedzielne popołudnie, 2 września br., dziedziniec zamkowy w  Sandomierzu stał się areną wyjątkowego wydarzenia kulinarnego. Na kulinarnej scenie rozegrała się już dwudziesta edycja prestiżowego konkursu „Nasze sandomierskie – kulinaria regionalne”. Idea tego wydarzenia, trwająca niezmiennie od  20  lat, polega na promowaniu potraw przygotowywanych przez gminy z powiatu sandomierskiego, bazujących na tradycyjnych przepisach i harmonijnie wpisujących się w wyznaczony temat przewodni.

Tegoroczna tematyka konkursu skupiła się na kulinarnej magii kapusty kiszonej, odtwarzanej na bazie starych, pradawnych przepisów przekazywanych z pokolenia na pokolenie.  Miasto i Gminę Zawichost reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich z Czyżowa Szlacheckiego wraz z burmistrz Katarzyną Kondziołką, zastępcą burmistrza Eweliną Urą-Kamińską , sołtys Czyżowa Szlacheckiego Małgorzatą Mianowaną i Patrycją Sus-Lutyńską dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zawichoście z pracownikami. Do konkursu został zgłoszony kapuśniak.

Jury, której przewodniczył Mateusz Gessler, zdecydowało że srebrna chochla powędruje do Gminy Obrazów. Daniem zwycięskim były pierogi z kapustą i kaszanką. Na barwnych stoiskach nie brakowało słodkich smakołyków przygotowanych przez gminy specjalnie na okoliczność konkursu. Goście wydarzenia oprócz dań wytrawnych mogli skosztować wypieków z owocami, warzywami. Były również muffiny, rogaliki, bułeczki, konfitury i dżemy.