Uroczyste obchody 10. rocznicy ustanowienia bł. Salomei patronką Zawichostu

   W Zawichoście świętowano 10. rocznicę ustanowienia bł. Salomei Patronką miasta. Dwudniowe uroczystości odbyły się 18 i 19 listopada br. Oficjalne obchody rozpoczęła Msza Święta i Nowenna do błogosławionej Salomei w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Zawichoście, gdzie słowo o bł. Salomei wygłosiła siostra jadwiżanka wawelska Karolina Ostopinko.

   Następnie w zabytkowej strażnicy OSP miał miejsce wykład popularno-naukowy o żywocie bł. Salomei i Grzymisławy – matce patronki, który wygłosił dr Adam Wójcik. Na zakończenie pierwszego dnia obchodów rozstrzygnięty został konkurs plastyczny pt. „Błogosławiona Salomea – patronka miasta Zawichost”, na który wpłynęło 34 prace. 

   Uroczystego wręczenia nagród uczestnikom dokonali: Agata Wojtyszek Poseł na Sejm RP, Katarzyna Kondziołka Burmistrz Zawichostu, ks. Piotr Szpyt Proboszcz Parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zawichoście.

   Drugi dzień uroczystych obchodów rozpoczął pokaz tańca dworskiego w wykonaniu Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Rycerze i damy dworu, na czele z kasztelanem Karolem Burym, poprowadzili ulicami Zawichostu korowód, w którym uczestniczyli przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych, samorządowych, placówek oświatowych i kulturalnych, Ochotniczych Straży Pożarnych z tereny gminy, a także mieszkańcy. Następnie w  asyście sandomierskiego rycerstwa, w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Zawichoście, odbyła się uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem JE ks. biskupa Krzysztofa Nitkiewicza w intencji opieki błogosławionej Salomei dla miasta. Po zakończeniu Mszy Świętej miało miejsce poświęcenie i przekazanie mieszkańcom Zawichostu, na ręce władz miasta, figury błogosławionej Salomei przez rzeźbiarza Zenona Bednarskiego. Zwieńczeniem dwudniowych uroczystości był koncert muzyki dawnej.

fot. Robert Gradziński i Paweł Bednarski

   Organizatorzy uroczystości pragną serdecznie podziękować ks. Piotrowi Szpytowi za pomoc w realizacji obchodów rocznicowych, siostrze Karolinie Ostopinko, dr. Adamowi Wójcikowi za wygłoszenie wykładu inaugurującego wydarzenie, Panu Zenonowi Bednarskiemu za przekazanie figury, wytworu pracy twórczej artysty, która stanie się kolejnym symbolem miasta, przedstawicielom Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy za pomoc techniczną oraz obecność, Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej na czele z kasztelanem Karolem Burym i rotmistrzem Maciejem Burym za akcent i oprawę historyczną wydarzenia, pracownikom Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zawichoście i Zakładu Gospodarki Komunalno-Mieszkaniowej.