Narodowy Dzień Niepodległości

   Mieszkańcy Miasta i Gminy Zawichost wspólnie obchodzili  104. rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę. 11 listopada, to dzień, który jest  symbolem wolności wszystkich Polaków. Świętowanie rozpoczął Rejs Niepodległości z Sandomierza do Zawichostu, w którym, na zaproszenie Fundacji „Sandomierska” wzięli udział między innymi aktorzy z Zawichojskiego Teatru Miejskiego. Dubas „Sandomierska” zacumował na wiślanym, zawichojskim przyczółku, gdzie został przywitany przez władze gminy. Grzegorz Świtalski i Izabela Wiśniewska  z Fundacji „Sandomierska” przekazali na ręce Katarzyny Kondziołki Burmistrz Zawichostu woreczek baranowskiej pszenicy, symbolu nadwiślańskich miast.
   Następnie, w samo południe, w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Zawichoście, miała miejsce Msza Święta w intencji Ojczyzny.
   W drugiej części spotkania, które corocznie organizowane jest na placu Rynku Małego, poszczególne delegacje – reprezentanci władz samorządowych, zakładów pracy, stowarzyszeń oraz KGW, złożyli wiązanki oraz znicze w symbolicznym miejscu chwały, pod pomnikiem upamiętniającym 800-lecie Bitwy Pod Zawichostem.
   Widowiskowym akcentem gminnego święta odzyskania Niepodległości przez Polskę była Parada Niepodległości zorganizowana przez Stowarzyszenie MotoSandomierz.
    Zwieńczeniem uroczystości były występy słowo-wokalne oraz taneczne uczniów oraz najmłodszych mieszkańców z terenu gminy.