O PRZESZŁOŚCI ZAWICHOSTU – spotkanie popularno-naukowe

DSC0955
DSC0955
     W dniu 25 czerwca 2021r. w sali zawichojskiej strażnicy odbyło się spotkanie popularno-naukowe pod hasłem „Bitwa pod Zawichostem – 19 czerwca 1205r.” Mieszkańcy, goście oraz odbiorcy transmisji online, prowadzonej przez telewizję STV Sandomierz, zapoznali się z wstępnymi wynikami badań oraz hipotezami kilkuletniej eksploracji terenu ziemi zawichojskiej, prowadzonej przez Nadwiślańską Grupę Eksploracyjną, działającą w strukturach Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Annopol „SZANSA”. Zgromadzeni wysłuchali prelekcji dr. hab. Marka Florka – pracownika naukowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz sandomierskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Konserwatora Zabytków, zatytułowanej „Bitwa pod Zawichostem – 19 czerwca 1205r.”, który poprzez omówienie wieloletniej historii prac badawczych prowadzonych na terenie Zawichostu i okolic, prezentacji wyników aktualnej współpracy z pasjonatami terenowych wypraw eksploracyjnych, nawiązał do historii jednej z największych w historii oręża polskiego bitew, która rozegrała się na ziemi zawichojskiej. 
    Prezes Stowarzyszenia „SZANSA” – Wojciech Rudziejewski-Rudziewicz, w wystąpieniu pod hasłem „Ślady historii na terenie Gminy Zawichost”, wspomniał o kulisach wypraw terenowych – działań eksploracyjnych, w których gościnnie udział wzięli również obecni na spotkaniu członkowie Stowarzyszenia „Wspólne Dziedzictwo”. Zgromadzeni poza wysłuchaniem gości, obejrzeniem poglądowych prezentacji multimedialnych, mieli również okazję, by zobaczyć namiastkę przedmiotów pochodzących z okresu średniowiecza, wydobytych z ziemi w trakcie ostatnich poszukiwań, m.in. znaczną kolekcję żelaznych odważników powlekanych brązem, strzemiona, groty strzał, srebrne ozdoby, grot oszczepu oraz żeleźce czekanu, które zostały już opracowane i poddane konserwacji.
   Mimo 816. rocznicy tego niezwykle ważnego wydarzenia, wciąż pozostaje wiele pytań, na które odpowiedzi nie znamy, pewne jest jednak to, że każde działanie stopniowo przybliża nas do rozwikłania zagadek historii. Za wspólne spotkanie zarówno prelegentom, przedstawicielom obu stowarzyszeń oraz zgromadzonym odbiorcom podziękowały organizatorki: Katarzyna Kondziołka burmistrz Zawichostu oraz Patrycja Sus-Lutyńska dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zawichoście. Dzięki połączeniu pasji z nauką wiele udało się zrobić już, a co przyniesie przyszłość … to się okaże, najważniejsze jest jednak to, że wszyscy zgromadzeni na piątkowym spotkani deklarują realizację kolejnych pomysłów. Jest nam bardzo miło, że propozycja spotkała się z pozytywnym odbiorem uczestników – bardzo dziękujemy za liczną Państwa obecność.
 
Tekst: MGOK
foto: Ewelina Ura-Kamińska