Nowe rośliny miododajne na Małym Rynku

Na Małym Rynku w Zawichoście posadzone zostały jabłonie rajskie, kolumnowe oraz budleje Dawida. Rośliny te, Gmina Zawichost otrzymała nieodpłatnie od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, w ramach realizacji projektu „Promocja produkcji żywności ekologicznej przez nasadzenia drzew miododajnych, sposobem na ochronę i poprawę jakości środowiska oraz bioróżnorodności w województwie świętokrzyskim”.

Z względu na porę roku i okres wegetacji, rośliny nie wyglądają „ozdobnie”, ale od wiosny przyszłego roku, będą zdobiły Mały Rynek i będą także doskonałym miejscem zdobywania pożywienia przez pszczoły.

Budleja Dawida pochodzi z obszaru dzisiejszych Chin i Tybetu i jest najpopularniejszym gatunkiem z rodzaju Buddleja. Jest rośliną wieloletnią. Potocznie zwana jest motylim krzewem. Od lipca do października rośliny uginają się pod ciężarem ciężkich, dużych kłosów kwiatowych. W zależności od odmiany, mogą być one fioletowe, białe, różowe lub purpurowe. Budleja odznacza się dość rozłożystą koroną i osiąga wysokość 2-3 metrów. Jest łatwa w uprawie.

gf YJYu XbfR 734y budleja dawida 664x442 1

Jabłoń rajska Jest niewielkim drzewem dorastającym do 5 m wysokości, atrakcyjnym o każdej porze roku. W maju okrywa się dużymi, różowymi, zebranymi w pęczki kwiatami na kształtnie uformowanej koronie. Kwitnie zwykle bardzo obficie oraz jest rośliną miododajną. Młode liście ma purpurowozielone, latem zmieniają kolor na zielony i błyszczący. Jesienią ma jadalne, purpurowoczerwone owoce o średnicy 3 cm, które  pozostają na drzewie aż do mrozów.