Dożynki w Zawichoście – wielu zaproszonych gości, konkursowe wieńce… www.4miasta.pl

117305666 907240313018172 2548845670666902341 n
117305666 907240313018172 2548845670666902341 n

Dożynkowy orszak uformował się na Rynku Małym, skąd w asyście orkiestry dętej oraz strażaków z OSP Zawichost, przemaszerował do kościoła pw. Św. Jana Chrzciciela na uroczystą mszę świętą.

Wieńce, przygotowane misternie przez 7 sołectw gminy Zawichost, a także – po raz pierwszy – przez Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze OSP Linów i OSP Zawichost, zostały wyeksponowane na terenie przykościelnym.

Ze względów epidemicznych, uczestnicy nabożeństwa zachowywali wymagany dystans, byli też zaopatrzeni w maseczki, a przed wejściem do kościoła mogli skorzystać z płynu do dezynfekcji rąk.

Po nabożeństwie odbyła się część oficjalna Święta Plonów z udziałem wielu gości, wśród których znaleźli się poseł RP Marek Kwitek, Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Marek Jońca, starosta sandomierski Marcin Piwnik, przewodniczący Rady Powiatu Tomasz Huk, radny Waldemar Maruszczak, którzy w swoich wystąpieniach dziękowali rolnikom za ich ciężką pracę i życzyli dobrych zbiorów oraz wysokich cen skupu. Głos zabrali także zastępca dyrektora Agencji Restrukturyzacji Rolnictwa w Sandomierzu Anna Paluch, Piotr Lipiński – dyrektor Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Sandomierzu, Jacek Toś – dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Kielcach oraz gospodarz wydarzenia – burmistrz Zawichostu Katarzyna Kondziołka. Wszyscy z wielkim szacunkiem wypowiadali się o rolniczym trudzie, nie zawsze należycie docenianym.            Burmistrz Katarzyna Kondziołka odebrała z rąk starostów dożynek – Pauliny Borkowskiej i Marcina Kacy symboliczny chleb, upieczony z mąki z tegorocznych zbiorów. Ze względów sanitarnych jednak, dzielenia się tym apetycznym wypiekiem w tym roku nie było.              W wydarzeniu uczestniczyli także zawichojscy radni, z przewodniczącą Edytą Rębiś na czele, księża, pracownicy Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zawichoście z dyr. Patrycją Sus- Lutyńską, współorganizujący imprezę oraz wielu mieszkańców miasta i gminy.

Komisja konkursowa, której przewodniczył dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu dr Dominik Kacper Płaza, rozstrzygnęła tradycyjny konkurs na najpiękniejszy dożynkowy wieniec. Zwyciężył wieniec wykonany przez sołectwo Czyżów Szlachecki, będzie on reprezentował gminę w dożynkach powiatowych. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, nagrody pieniężne oraz kosze piknikowe pełne smakołyków.

Źródło www.4miasta.pl