Zawichost dziękuje strażakom – Radio Kielce

3 5
3 5

Władze Zawichostu uroczyście podziękowały strażakom za ich wkład w zabezpieczenie przeciwpowodziowe miasta. Miało to związek z falą kulminacyjną na Wiśle, która przechodziła 26 maja

Podziękowanie dla Jerzego Pokrzywy, prezesa OSP w Dziurowie przekazuje przewodniczący Rady Miasta Edyta Rębiś, obok burmistrz Katarzyna Kondziołka i zastępca burmistrza Tomasz SiwekZawichost. 06.06.2019 / Fot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Podczas sesji uhonorowano strażaków z jednostek OSP w Dziurowie i Zawichoście. Pisemne podziękowania w imieniu całego samorządu wręczyła strażakom burmistrz Zawichostu Katarzyna Kondziołka, która powiedziała, że dzięki zaangażowaniu druhów mieszkańcy miasta i gminy mogli czuć się bezpiecznie.

Podkreśliła, że ważne było podjęcie działań odpowiednio wcześniej, co pozwoliło przygotować się na przejście fali wiślanej. Najsłabszym i najgroźniejszym miejscem był 800 metrowy wał w Zawichoście, który został podniesiony workami z piachem o pół metra, dzięki czemu woda nie przelała się.

Jarosław Siemieniec, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Zawichoście powiedział, że było to bardzo pracochłonne, ponadto ważny był czas, aby zdążyć przed większą wodą. Strażacy ochotnicy specjalnie brali urlopy, aby ten czas poświęcić na zabezpieczenie swojego miasta i mieszkańców.

Jerzy Pokrzywa, prezes OSP w Dziurowie dodaje że ludzie dali z siebie wszystko. Pracowali całą dobę. Oprócz wzmacniania i podwyższania wałów Wisły do ich zadań należało także przepompowywanie wody z Kanału Ożarowskiego do Wisły, zabezpieczenie przepustu pod drogą, wzmocnienie wału w Linowie, który został uszkodzony.

Zawichost był najbardziej zagrożonym miejscem w powiecie sandomierskim podczas ostatniej fali kulminacyjnej na Wiśle. Niski odcinek wału na długości 800 metrów groził przelaniem się wody i podtopieniami.

Burmistrz Zawichostu Katarzyna Kondziołka wręcza podziękowanie Jarosławowi Siemieńcowi prezesowi OSP w ZawichościeZawichost. 06.06.2019 / Fot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce