„Silna Biało – Czerwona”

   Zawichost, miasto o bogatej tradycji i duchu patriotycznym, stał się 13 sierpnia tłem dla wyjątkowego wydarzenia, jakim był piknik „Silna Biało-Czerwona”. Uroczystość zorganizowana z okazji Święta Wojska Polskiego zgromadziła nie tylko żołnierzy i przedstawicieli służb mundurowych, ale także liczne rodziny, z entuzjazmem uczestniczące w zaplanowanych atrakcjach.  Wydarzenie miało wyjątkowy charakter dzięki obecności wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, parlamentarzystów oraz przedstawicieli władz wojewódzkich, powiatowych i samorządowych, a także sympatyków wojska, mieszkańców Miasta i Gminy Zawichost oraz okolicznych miejscowości.

  Piknik obfitował w imponujący wybór nowoczesnego sprzętu wojskowego. Od czołgu Leopard po armato-haubicę K9, od kołowego transportera opancerzonego Rosomak do wyrzutni rakiet Poprad – wszystko to mogli z bliska zobaczyć odwiedzający. Wyjątkową okazją była możliwość rozmów z wyszkolonymi żołnierzami, którzy z profesjonalizmem i pasją odpowiadali na pytania związane z technologią i wyposażeniem wojskowym.

   Jednym z kluczowych celów pikniku była edukacja i promocja służby wojskowej. Specjalnie zorganizowane punkty i stoiska rekrutacyjne oferowały wszechstronne informacje na temat warunków rekrutacji do różnych rodzajów służby wojskowej, w tym dobrowolnej zasadniczej i terytorialnej. Każde pytanie spotykało się z rzeczową odpowiedzią, a zainteresowani mogli również złożyć wnioski do wybranego rodzaju służby.

   Nie brakowało również atrakcji dla najmłodszych. Gry, zabawy oraz testy wiedzy o wojsku cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, natomiast wojskowa grochówka zasmakowała wielu uczestnikom. Całość uświetniły występy wojskowej orkiestry dętej, harcerzy, a także zespoły ludowe: Gorzyczany Linowianki, a także zespół Triodeon, tworząc niepowtarzalny klimat wspólnego świętowania.