Moc atrakcji podczas III Zawichojskiej Nocy Muzeów

III Zawichojska Noc Muzeów odbyła się 13 maja 2023 r. Inicjatywa została zorganizowana już po raz trzeci w Mieście i Gminie Zawichost. Wydarzenie to, cieszy się coraz to większa popularnością nie tylko wśród mieszkańców gminy, ale i również przybyłych turystów, chociażby z nieodległego Sandomierza.

Tegoroczna Noc Muzeów opiewała w moc ciekawych wydarzeń, które przyciągnęły liczne grono osób. Pierwszym z nich był kolaż KREATYWNYCH – o(GRÓD) pn. „Szymborskiej…w 100. rocznicę urodzin”. Następnie w strażnicy OSP w Zawichoście miał miejsce wernisaż malarstwa grupy artystycznej 1/14, pt. „WYJŚCIE”.  Kolejnym wydarzeniem było uroczyste otwarcie wystawy rzeźby i malarstwa pt. „Między płaszczyzną a przestrzenią” – twórczość i pasje Leszka Kwiatkowskiego. Ponadto wszyscy zainteresowani mogli odwiedzić „Wiosnę w Lamusie” – ekspozycję etnograficzną Zawichojskiego Lamusa Kultury Dawnej – Żywego Muzeum Regionalnego Powiśla Zawichojskiego.

Najmłodsi uczestnicy Zawichojskiej Nocy Muzeów spotkali się z rycerzem w zabytkowych okolicznościach kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Zawichoście, gdzie wspólnie mogli odkrywać karty historii poprzez gry i zabawy. 

Ważnym elementem wydarzenia były wykonane przez mieszkańców instalacje artystyczne rozmieszczone w kilku miejscach Miasta i Gminy Zawichost, w tym m.in.: studnie na Rynku Małym oraz Rynku Dużym, teren przed Biblioteką Miasta i Gminy Zawichost – zaprezentowano wystawę pn. „Cichy zakątek z literaturą”, wodowskaz w obrębie, którego odbyła się iluminacja świetlna pn. „Mary, rusałki, wodniki i inne gusła wiślane zawichojskiego wodowskazu”,  wąwóz przy ul. Głębokiej oraz „Nocne widziadła” w Parku Etnograficznym „Pod Kogutem” w Dąbiu.

Trzecia edycja Nocy Muzeów nie odbyłaby się bez pomocy i zaangażowania blisko 200 osób. erdecznie dziękujemy za włączenie się do akcji Nocy Muzeów, która nie odbyłaby się bez licznego grona osób pomagających w organizacji tego wydarzenia.

Serdeczne podziękowania dla seniorów i pracowników z Klubów Seniora oraz Dziennego Domu Pomocy, Koła Gospodyń i Gospodarzy Zawichost, MDP w Linowie i Zawichoście, OSP w Dziurowie, Wygodzie i Zawichoście, pracowników MGOK w Zawichoście i Publicznej Biblioteki Miasta i Gminy Zawichost, uczniów, nauczycieli i rodziców ze Szkół Podstawowych w Czyżowie Szlacheckim i Zawichoście, s. Jadwiżanek Wawelskich i Ks. Piotra Szpyta, Małgorzaty Fronczek z Parku Etnograficznego „Pod Kogutem” w Dąbiu. 

 fot. Tomasz Chmiel MGOK w Zawichoście