„Kolebka polskiej państwowości” – Zawichojskie Piątki Historyczne

   W piątek, 29 lipca br., w zabytkowych murach zawichojskiej strażnicy OSP miał miejsce drugi wykład z cyklu Zawichojskie Piątki Historyczne. O „Kolebce polskiej państwowości” opowiadał dr Adam Wójcik – historyk sztuki i konserwator zabytków. 
    – Od XVI wieku, tj. od zawarcia Unii Lubelskiej uwaga życia Polaków skierowana jest na wschód. Tam przez kilka ostatnich wieków ukształtowały się dwa legendarne miejsca polskiej kultury – Wilno i Lwów, stamtąd wywodziły się sławne rody magnackie i wielu bohaterów narodowych, twórców kultury i nauki. Mimo zmiany granic po II wojnie światowej nadal z sentymentem wspominane są „Kresy”. Niejako „zapomnieliśmy, że kolebką Państwa Polskiego jest Wielkopolska, z której wywodzi się „królewski szczep Piastowy”.  To tam narodziło się Państwo Polan, tam przyjęliśmy chrzest, tam powstało pierwsze polskie biskupstwo i arcybiskupstwo. Do Wielkopolski przybył pierwszy święty Wojciech, Gniezno pełniło rolę stolicy, w katedrze gnieźnieńskiej koronowano pierwszych pięciu królów Polski.  Wielkopolska przez kilkaset lat zasłynęła z gospodarności i pracowitości, doskonałej organizacji życia społecznego. Jedynym zwycięskim dla Polaków powstaniem przeciw zaborcom było Powstanie Wielkopolskie” – mówił dr Adam Wójcik. 
    Podczas wykładu, jak mówi sam prelegent – gawęd historycznych, nie zabrakło rzecz jasna ciekawostek, anegdot historycznych oraz prezentacji multimedialnej i  rekwizytów.
   Serdecznie Państwa zapraszamy na kolejne spotkanie z historią opowiedzianą w nietuzinkowy sposób przez eksperta w tej dziedzinie.