II Zawichojska Noc Muzeów

Jesteś nocnym markiem? Nie możesz zasnąć ponieważ chodzą Ci po głowie różne myśli związane z kulturą i historią? Nic straconego, już 14 maja br., możesz do woli spacerować po wielowiekowej historii zawichojskiego grodu razem z innymi.
 
NOC MUZEÓW– ZAWICHOST – 14.05.2022
 
PROGRAM:
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Zawichoście – czynne w godz. 17.00 – 23.00
 
Godz. 16.00 – Muzealne straszydła – zajęcia plastyczne dla dzieci (materiały zapewnia organizator) – OGRÓD MGOK w Zawichoście.
 
Godz. 18.00 – uroczysty wernisaż „Kwiaciarnia nie(ZWYCZAJ)na – ekspozycja kwiatów z bibuły i krepiny wykonanych przez grupę lokalnych pasjonatek rękodzielnictwa działającą w MGOK w Zawichoście – wydarzenie otwarte, sala wystawowa.
 
Godz. 17.00-23.00 – Zwiedzanie Zawichojskiego Lamusa Kultury Dawnej – Żywego Muzeum Regionalnego Powiśla Zawichojskiego, I piętro
 
Strażnica OSP w Zawichoście – czynna w godz. 17.00 – 21.00
 
Godz. 17.00 – wystawa pt. „Muzeum (1966-2016) – ekspozycja prezentująca niezwykłą historię początków Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce. Oprowadzenia kuratorskiego dokona historyk sztuki – dr Adam Wójcik.
 
Kościół pw. Jana Chrzciciela w Zawichoście – czynny w godz. 19.00 – 21.00
Godz. 19.00 – „W rycerskim świecie”. Spotkanie z rycerzem rodem ze średniowiecznych opowieści, pieśni i legend. Niezapomnianych wrażeń oraz doświadczenia żywej lekcji historii wraz z pokazem rycerskiego oręża, artefaktów oraz ubiorów dostarczy uczestnikom sandomierski rycerz. Spotkanie okraszone będzie konkursami – plac przed kościołem. W razie niepogody pokaz odbędzie się w murach kościoła.

Godz. 19.30 – 21.00 – Zwiedzanie wczesnogotyckiego wnętrza świątyni klasztornej, a także zielonego tarasu z widokiem na skarpę wiślaną oraz Wisłę.
 
Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Zawichoście – czynny w godz. 19.30 – 21.00

Udostępnione zostaną do zwiedzania podziemia kościoła na co dzień zamknięte, jak również barokowe wnętrze świątyni parafialnej oraz fragment absydy – pozostałości pierwotnego obiektu sakralnego – romańskiego – wzmiankowanego w bulli papieskiej w 1148 r.
 
 
Wodowskaz w Zawichoście

Godz. 20.00 – „Aleja STRASZONÓW i rycerskie opowieści…” – W okowach zmierzchu, przy świetle księżyca, czające się przy Wiśle straszony, odpędzi waleczny rycerz nocy
z zawichojskiego Zamku.
 
Kościół pw. Świętej Trójcy w Zawichoście – czynny w godz. 19.00 – 21.00

Godz. 19.00 – 20.30 – Po barokowym wnętrzu świątyni parafialnej oprowadzać będą przewodnicy ze Nadwiślańska Grupa Poszukiwawcza „SZANSA”
 
Godz. 21.00 – Odkrycie archeologiczne dekady w rankingu National Geographic Polska – „SKARB z Trójcy – Zawichostu” w prelekcji przełomowego i unikatowego odkrycia na skalę krajową, a także inne historyczne zabytki (w razie niepogody spotkanie odbędzie się w kościele).
 
Park Etnograficzny „Pod Kogutem w Dąbiu” – otwarty w godz. 21.00 – 23.00

Godz. 21.00 – W świetle nocy:
• Anioły, diabły, kobiety…
• Ognista kuźnia – zwiedzanie obiektu
• Kukły i marzanny w blasku księżyca – prezentacja ekspozycji plastycznej
• Chochla magicznego naparu z bławatka – degustacja w izbie babci Heleny połączona ze zwiedzaniem
 
Inne miejsca warte odwiedzenia: Cmentarz św. Leonarda w Zawichoście, jedna z niewielu pozostałych w Polsce – kuczka żydowska, ucho igielne – informacje w MGOK w Zawichoście.
Zachęcamy do wspólnej zabawy i odwiedzenie wszystkich miejsc w celu zebrania pieczątek z każdego obiektu, a następnie wrzucenie kartki do skrzynki w MGOK.
 
Wśród uczestników rozlosowane zostaną trzy nagrody.
 
W MGOK dostępne będą w sprzedaży w cenie 10 zł – „Legendy Zawichojskie” autorstwa Tomasza Figla.