Rejestr Danych Kontaktowych

RDK WWW 940x788px
RDK WWW 940x788px

W grudniu 2019 roku Ministerstwo Cyfryzacji w ramach projektu Rozwój Systemu Rejestrów Państwowych (RSRP), uruchomiło Rejestr Danych Kontaktowych (RDK), który jest kolejnym z rejestrów wchodzących w skład Systemu Rejestrów Państwowych (SRP). Do tej pory RDK dołączyło ponad 3 500 000 Polaków. Przekazanie danych (numer telefonu i adres e-mail) jest dobrowolne. Głównym celem usług udostępnionych w ramach rejestru RDK jest ułatwienie kontaktu urzędników z obywatelami. 

Czym jest Rejestr Danych Kontaktowych

Rejestr Danych Kontaktowych to baza, dzięki której masz pewność, że administracja publiczna ma dostęp do Twoich aktualnych danych kontaktowych. Po co administracji Twoje dane kontaktowe? Pozwalają na szybki i skuteczny kontakt z Tobą, by powiadomić Cię o:

 • dokumentach gotowych do odbioru, 
 • rozpatrzeniu złożonych wniosków, 
 • potrzebie uzupełnienia dokumentów lub informacji w Twoich sprawach, prowadzonych w urzędach.

Pamiętaj! RDK nie będzie używane do rozsyłania informacji marketingowych ani reklam, ale wyłącznie do informowania o sprawach bezpośrednio dotyczących Ciebie. Twoje dane w RDK są bezpieczne. Dostęp do nich mają tylko administracja publiczna i podmioty realizujące zadania publiczne. 

Dane kontaktowe przekazane do RDK w każdej chwili możesz zmienić albo usunąć. Samodzielnie decydujesz czy udostępniasz numer telefonu komórkowego czy adres e-mail lub oba. 

Kto może skorzystać

Każdy, kto:

 • ma numer PESEL,
 • jest osobą pełnoletnią. 

Co musisz przygotować

 • login z hasłem do profilu zaufanego albo e-dowód,
 • telefon komórkowy lub dostęp do skrzynki e-mail.

Co musisz zrobić

 1. Kliknij przycisk Skorzystaj z RDK.
 2. Zostaniesz przekierowany na stronę profilu zaufanego. Zaloguj się do usługi.
 3. Znajdziesz się w RDK. Wybierz przycisk Przekaż dane do RDK. Twoje dane osobowe – imię i nazwisko oraz nr PESEL – zostaną przekazane do RDK. 
 4. Podaj swoje dane kontaktowe – numer telefonu i/lub adres e-mail.
 5. Potwierdź kodem swoje dane kontaktowe: numer telefonu i/lub adres e-mail. 
 6. Możesz to zrobić od razu lub, jeśli nie dokończyłeś procesu potwierdzania, bo np. nie masz przy sobie telefonu komórkowego, w ciągu 24 godzin od otrzymania kodów. Wówczas skorzystaj z usługi: Potwierdź swoje dane kontaktowe w Rejestrze Danych Kontaktowych (RDK). Nie będziesz musiał się logować do usługi. Przygotuj tylko numer PESEL.

Kiedy możesz skorzystać z RDK

RDK, podobnie jak wszystkie e-usługi – jest dostępny w dowolnej chwili.

Jak możesz zmienić lub usunąc dane z RDK

Jeśli masz już dane kontaktowe w RDK i chcesz je zaktualizować bo zmieniłeś numer telefonu lub adres skrzynki e-mail lub je usunąć kliknij przycisk SKORZYSTAJ  Z RDK.

Usuwając dane kontaktowe usuwasz wszystkie swoje dane z RDK (również dane osobowe: imię, nazwisko i PESEL).
Dane kontaktowe możesz w każdej chwili ponownie przekazać do RDK.

Ile zapłacisz

Usługa jest bezpłatna. 

Ile będziesz czekać

Jeśli wpisujesz lub zmieniasz dane kontaktowe – będą one dostępne w RDK od razu po ich potwierdzeniu kodem. 

Jeśli usuwasz dane – zostaną one usunięte natychmiast. Nie musisz ich potwierdzać (nie dostaniesz żadnego kodu potwierdzającego).

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 16 października 2019 r. o zmianie ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2019. poz. 2294)