WYCIECZKA DO OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW W SANDOMIERZU

1 13
1 13

Woda stanowi źródło życia. Woda decyduje o jakości życia. My… – przyzwyczailiśmy się do tego, że woda jest…. Jest w zasięgu ręki… Odkręcamy tylko kurek….

        W dniu 22.05.2019 r. razem z panią M. Garbacz i panią R. Rybus uczniowie klasy VI, VII i VIII uczestniczyli w wycieczce do oczyszczalni ścieków w Sandomierzu. Celem wycieczki było poznanie procesu technologicznego związanego z oczyszczaniem ścieków oraz wykorzystaniem wody i produktów odpadowych powstałych po tym procesie.

       Celem funkcjonowania oczyszczalni ścieków i zbiorczego systemu kanalizacyjnego jest przyjmowanie oraz oczyszczanie ścieków komunalnych i ścieków dowożonych samochodami asenizacyjnymi.

      Podczas wspólnego zwiedzania uczniowie dowiedzieli się, że zanim woda zostanie oczyszczona musi przejść przez kilka niezbędnych procesów. Najpierw oczyszczalnia pozbywa się największych zanieczyszczeń na kracie. Kolejnym etapem jest piaskownik. Następnie ścieki trafiają do osadnika wstępnego, skąd osad jest pompowany do zamkniętych komór fermentacji. Mieszanina ścieków i osadu czynnego dopływa do osadników wtórnych, gdzie następuje proces klarowania ścieków. Ścieki muszą jeszcze przejść II stopień oczyszczania biologicznego. Stamtąd woda trafia do odprowadzalnika, a następnie do Wisły.

Proces oczyszczania wody jest długotrwały i skomplikowany. Być może warto więc się zastanowić czy nie nadużywamy tego cennego skarbu.

Tak utrwalona w praktyczny sposób wiedza, na pewno pozostawi trwały ślad w pamięci uczniów.

Serdecznie dziękujemy Pani Burmistrz Miasta i Gminy Zawichost  K. Kondziołce za pomoc w zorganizowaniu wycieczki.

Galeria Zdjęć www.zsip-zawichost.vot.pl>>>