W rocznicę Powstania Styczniowego w Zawichoście – www.swietokrzyskie.pro

ice screenshot 20200402 114229
ice screenshot 20200402 114229
News zdjęcie id 434
W rocznicę Powstania Styczniowego w Zawichoście

środa, 23 stycznia 2019

W rocznicę Powstania Styczniowego w Zawichoście

W 156. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego odbyły się w Zawichoście uroczystości patriotyczne. Uczestniczył w nich członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, Marek Jońca oraz posłowie Ziemi Świętokrzyskiej: Marek Kwitek i Andrzej Kryj.

– To ważne, abyśmy pamiętali o wydarzeniach, które budują naszą tożsamość – powiedział podczas uroczystości Marek Jońca. – Ziemia świętokrzyska przesiąknięta jest krwią powstańczą. Tu w Zawichoście zaczęło się powstanie styczniowe, a w Koprzywnicy, pod Sperandą, zakończyło rok później 15 marca 1864 r. Resztki powstańców pozbawionych dowództwa chciało się przedostać przez Wisłę do Galicji. Zginęło ich ponad stu. Dlatego też pamiętamy o tamtym miejscu. Dzisiaj z wielką dumą i poważaniem oddajemy hołd bohaterom i czcimy ich pamięć. Chwała bohaterom!
Marek Jońca podziękował za organizację uroczystości w imieniu marszałka Andrzeja Bętkowskiego, za wskrzeszanie pamięci, patriotyzmu.

Uroczystości rozpoczęły się w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny od mszy świętej za Ojczyznę oraz powstańców. Ksiądz proboszcz Piotr Szmyd w pięknych słowach przypomniał, jak ówczesny burmistrz Leon Wilski stanął na czele powstania, które w początkowej fazie zakończyło się sukcesem. Przez dwa tygodnie Zawichost był niepodległy, wolny od zaborcy.
Po nabożeństwie mieszkańcy miasta i zaproszeni goście zgromadzili się pod tablicami okolicznościowymi Ludwika i Kazimierza Nurowskich na placu kościoła parafialnego. Honorową asystę przy tablicy okolicznościowej pod dowództwem porucznika Kamila Kucharskiego wystawił Sandomierski Batalion Radiotechniczny oraz druhowie zawichojskiej jednostki OSP. Modlitwę za wszystkich poległych w obronę ojczyzny odmówił ksiądz proboszcz. – To ważne wydarzenie w drodze Polski do odzyskania niepodległości, które też ma szczególne znaczenie dla Zawichostu – powiedziała burmistrz Katarzyna Kondziołka. – Po 156 latach od wybuchu powstania trzeba nam nie tylko zrozumieć, ale i docenić polską dumę, która nakazała naszym mieszkańcom powstać z kolan.

Poseł na Sejm RP Marek Kwitek wyraził wdzięczność powstańcom styczniowym, mieszkańcom Zawichostu i wszystkim tym, którzy podjęli walkę na terenie województwa sandomierskiego. – To wydarzenie musi być przywrócone do świadomości mieszkańców – podkreślił. – Jeśli mówimy o nocy styczniowej, to mówimy o ataku pułkownika Mariana Langiewicza i powstańców na Szydłowiec, Bodzentyn, Jedlnię, a o Zawichoście nie wspomina nikt z historyków. Tymczasem jest to wydarzenie niezmiernej wagi, bo ta noc powstańcza 22 stycznia z udziałem burmistrza Leona Wilskiego zakończyła się wielkim sukcesem.
W dalszej części głos zabierali: poseł Andrzej Kryj, doradca wojewody świętokrzyskiego Wiktor Kowalski, kapitan Krzysztof Oszczudłowski z Garnizonu Sandomierskiego. Delegacje złożyły kwiaty przed pamiątkowymi tablicami oraz na gronie braci Nurowskich na cmentarzu św. Leonarda.

W sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury prelekcję „Rok 1863 – powstańczy sukces w Zawichoście” wygłosił poseł Marek Kwitek. Symboliczną inscenizację taneczną „Polska” wykonały grupy „Just Dance” oraz „Love Dance”.z MGOK.

Wiecej na stronie  www.swietokrzyskie.pro